GÖRÜNÜŞÜMÜZÜN ‘FARKINDA’ MIYIZ?

December 3, 2017

Her insan biricik ve özeldir. Koçluk eğitimlerinde verilen en temel mesaj, bu biricik ve özel varlığın iç dünyasında olanların sonsuz olasılıklardan oluştuğudur. Bir koç olarak, her danışan görüşmesinde yeni bir dünyayı ziyarete gidiyorum. Bu nedenle dış dünyada konu benzer olsa da ( kilo gibi ), iç dünyalarda ki farklılık görüşmelerin hayretle tamamlanmasına neden oluyor.

 

Sorular, konular benzer…

 

· Neden kilo veremiyorum?

· Aslında ben çok yemiyorum, kolay kilo almamın sebebi ne?

· Kilo alıp vermekten yoruldum. Neden bu kadar iradesizim?

· Benim kilo sorunum yok, ama hayat enerjim yok.

· Daha enerjik ve neşeli nasıl olabilirim.

 

Bir insanın dışı görünüşünün onun zihninin bir yansıması olduğunu duymuşsunuzdur belki. Duygu ve düşüncelerimiz, davranışlarımızı ve alışkanlıklarımızı şekillendiriyor. Işte bu yüzden, iç dünyamız değişmeden dış dünyamızı değiştiremiyoruz. Ya da sahne değişse de problem hep aynı kalıyor.

Çok faklıyız… Daha güçlü bir insan olmak için yemeğe yönelenler, haz ihtiyacını yemekten almaya çalışanlar, dış dünyadan kaçmak için hareketsizleşenler, takdir görmek için kendinden vazgeçenler ve daha nicelerimiz.

 

Yeni bir BEN olmak, sadece davranışları değil, davranışların arkasındaki nedenleri değiştirerek gerçekleşir. Bunu için farkındalık şart.

 

Farkındalık, kişinin sadece gelişim alanlarını değil, güçlü yanlarını da görmek demektir. Bir yola çıkarken bize güç katacak lütfedilmiş nimetlerimizi görmek, ayağımıza dolanan bağlarımızdan özgürleşmek kadar önemlidir. Hayat her iki durumda da bize güç verecek deneyimler sunuyor. Olaylara bakış açımızı, güç kaynaklarını tesbit edecek şekilde değiştirdiğimizde imkansız dediğimiz değişim hızla gerçekleşiyor.

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Son Paylaşımlar

December 16, 2017

December 16, 2017

December 16, 2017

Please reload

Arşiv
Please reload

Bizi Takip Edin
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square

© 2017 by FİT Yaşam Tasarımı