NEFES İLE BEDENİNİ ONURLANDIR

January 4, 2018

Mindfulness programında öğretilen "Body Scan" nefes egzersizini çok seviyorum. Aslında hep zor ve karmaşık şeyleri değerli gören zihnim, bu egzersizle ile ilk karşılaştığında etkisinin bu kadar güçlü olacağından habersizdi. ta ki yapıp ona bir şans verip denemeyi seçene kadar.

Bunca telaş ve koşuşturmacada bizi taşıyan bedenimizi onurlandırmak çok az aklımıza geliyor. Oysa o hep orada ve tüm düşüncesizliklerimize rağmen bize itina ile hizmet ediyor. Bugün tüm hücrelerini onurlandırmak için kendine bir kaç dakika ayırmak ister misin? Bu çalışma ile Zihnini ve Bedenini rahatlatırken şükür ve sevgiyi her hücrende hissedeceksin.

 

Şunu hatırlamanı isterim: GERÇEK, BASİTTİR. Karmaşık olan Zihindir.

 

(Uygulama metninin uzunluğuna aldanma:) Kolaylık olsun diye bedenini detaylandırdım hepsi bu)

 

Başlangıç için rahat bir yere otur, sırtın dik olsun. Dilersen tatlı bir müzik açabilirsin. Gözlerini kapat. Burnundan derin nefesler al ve ver. Kendini rahat ve güvende hisset. Şimdi her nefesinde bedenini aşağıdan yukarıya doğru zihninde nefesinle gezeceğiz.

 

Nefes al ve ver. Ayak parmak uçlarını hisset. Nasıl duruyor, gergin mi, rahat mı? Fark et. İzle. Nefese devam ederken bugüne kadar sana sunduğu hizmet için teşekkür et.  Seni seviyorum.

 

Nefes al ve ver. Ayak bileklerini hisset. Nasıl duruyor, gergin mi, rahat mı? Fark et. İzle. Nefese devam ederken bugüne kadar sana sunduğu hizmet için teşekkür et.  Seni seviyorum.

 

Nefes al ve ver. Baldırlarını hisset. Nasıl duruyor, gergin mi, rahat mı? Fark et. İzle. Nefese devam ederken bugüne kadar sana sunduğu hizmet için teşekkür et.  Seni seviyorum.

 

Nefes al ve ver. Diz Kapaklarını hisset. Nasıl duruyor, gergin mi, rahat mı? Fark et. İzle. Nefese devam ederken bugüne kadar sana sunduğu hizmet için teşekkür et.  Seni seviyorum.

 

Nefes al ve ver. Bacaklarını hisset. Nasıl duruyor, gergin mi, rahat mı? Fark et. İzle. Nefese devam ederken bugüne kadar sana sunduğu hizmet için teşekkür et.  Seni seviyorum.

 

Nefes al ve ver. Kalçanı hisset. Nasıl duruyor, gergin mi, rahat mı? Fark et. İzle. Nefese devam ederken bugüne kadar sana sunduğu hizmet için teşekkür et.  Seni seviyorum.

 

Nefes al ve ver. İç organlarını ( Bağırsaklarını, Böbreklerini, Mideni, Pankreasını, Karaciğerini, Kalbini, Akciğerlerini) hisset. Tek tek hepsini ziyaret et. Nasıl duruyor, gergin mi, rahat mı? Fark et. İzle. Nefese devam ederken bugüne kadar sana sunduğu hizmet için teşekkür et.  Seni seviyorum.

 

Nefes al ve ver. Boynunu hisset. Nasıl duruyor, gergin mi, rahat mı? Fark et. İzle. Nefese devam ederken bugüne kadar sana sunduğu hizmet için teşekkür et.  Seni seviyorum.

 

Nefes al ve ver. Omuzlarını hisset. Nasıl duruyor, gergin mi, rahat mı? Fark et. İzle. Nefese devam ederken bugüne kadar sana sunduğu hizmet için teşekkür et.  Seni seviyorum.

 

Nefes al ve ver. Kollarını hisset. Nasıl duruyor, gergin mi, rahat mı? Fark et. İzle. Nefese devam ederken bugüne kadar sana sunduğu hizmet için teşekkür et.  Seni seviyorum.

 

Nefes al ve ver. Dirseklerini hisset. Nasıl duruyor, gergin mi, rahat mı? Fark et. İzle. Nefese devam ederken bugüne kadar sana sunduğu hizmet için teşekkür et.  Seni seviyorum.

 

Nefes al ve ver. Ellerini, parmak uçlarına kadar hisset. Nasıl duruyor, gergin mi, rahat mı? Fark et. İzle. Nefese devam ederken bugüne kadar sana sunduğu hizmet için teşekkür et.  Seni seviyorum.

 

Nefes al ve ver. Başını ( Gözlerini, dudaklarını, ağzını, burnunu, dilini, kulakları, saçını) hisset. Tek tek hepsini ziyaret et. Nasıl duruyor, gergin mi, rahat mı? Fark et. İzle. Nefese devam ederken bugüne kadar sana sunduğu hizmet için teşekkür et.  Seni seviyorum.

 

 

Sadece derin derin nefes al ve ver. Bedenini tam ve bütün olarak hissederek nefesine devam et. Her nefesinde Bedeni RAHMAN ve RAHİM olanın sarıp sarmaladığını hatırla. Onun varlığını yeniden tüm hücrelerinle hisset. O şimdi ve burada, herkesten ve her şeyden daha yakında. Yeniden Sevildiğini ve korunduğunu hatırla.

Şükürler olsun

 

Derin nefeslere devam et.

 

Bitirmek istediğinde ani hareket etme. Yavaş yavaş bedenini hareket ettirebilirsin.

 

1 kere de olsan yapman dileğiyle…

 

Sevgiler,

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Son Paylaşımlar

December 16, 2017

December 16, 2017

December 16, 2017

Please reload

Arşiv
Please reload

Bizi Takip Edin
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square

© 2017 by FİT Yaşam Tasarımı